یاداشت

تجهیز شهرستان پاکدشت به دوربین های مداربسته موجب افزایش امنیت

مراکز یا محدوده هایی که مجهز به دوربین های مدار بسته  هستند؛ جرایم از جمله سرقت ، نزاع و درگیری در آن نقاط یا نیست یا اگر هست بسیار کم و قابل شناسایی  و کشف توسط مراجع امنیتی است.

ارم خبر : هرچه زمان پیش می رود ، نیازهای جامعه نیز متناسب با زمان تغییر می کند فی المثل در بُعد بسط امنیت، دیگر نمی توان با روش های سنتی ، امنیت همه جانبه را برای عموم مردم فراهم و تأمین کرد چرا که مجرمان ومتخلفانی که آرامش جامعه را بر نمی تابند با ابزارها و روش های نوین به سلب امنیت مردم می پردازند بنابراین جامعه باید چندگام جلوتر و مجهزتر از مجرمان و متخلفان باشد تا بتواندطعم آرامش را بچشد .

اکثر صاحب نظران بر این عقیده اند که  نظارت و کنترل ، عامل مؤثری برای پیشگیری از تخلفات و جرایم است. استفاده از تکنولوژی دوربین های مداربسته یکی از ابزارهایی است که می تواند شعاع نظارت  و کنترل را در شهرها ،روستاها و راه های مواصلاتی شهری و ببن شهری گسترش دهد و مانع تخلف افراد قانون گریز و یا بزهکارشود.

کسانی که از پاکدشت به تهران سفر می کنند بارها ملاحظه کرده اند و اگر تا کنون دقت نکرده اند از این پس بیشتر توجه کنند تا ببینند عموم رانندگان ، وقتی به محل دوربین های مستقر در مسیر نزدیکی گردنه ی تنباکویی می رسند سرعت خود را به حد مجاز ۸۰ کیلومتر می رسانند و دقیقاً از بین دو خط حرکت و فاصله خودروی خود را با جلویی رعایت می کنند .دراین نقطه بی استثنا همه صبور ،منضبط و مقرارتی می شوند. دراین جا آدم ناخواسته با خود می گوید الساعه قربان همه ی شما رانندگان قانون گرا و متین بروم!

خُب، آیا همه کسانی که نمره قانون گرائیشان در حوالی گردنه ی تنباکویی و آن چند صدمتر، ۲۰ است ، در سایر نقاط هم این چنین قانون را رعایت می کنند؟ اگر چنین است؛ پس این همه کشته ها ، معلولان و مصدومان حوادث رانندگی که بعضی از مسئولان می گویند «گویی هر روز یک هواپیما سقوط می کند» برای چیست؟

بدون مداهنه و تملق می گوید که اکثریت جامعه به قانون ملتزم هستند ، اما طبعاً اقلیتی هم هستند که برای قوانین ، مقررات و حقوق دیگران پشیزی ارزش قائل نیستند که باید این افراد را که برای جان و مال دیگران زحمت و مشکل درست می کنند با امکانات و ابزارهای نو و به روز سر عقل آورد یا مجبور ساخت.یکی از این وسایل ، دوربین مدار بسته است.

اهمیت اقدامات پیشگیرانه در استفاده از دوربین مدار بسته به اندازه‌ای است که در دهه های گذشته، استفاده و به کارگیری از این تکنولوؤی در بسیاری از کشورهای پیشرفته به نحو چشمگیری در کاهش میزان بعضی جرایم آن کشورها مؤثر واقع شده است. یکی از مزایای بسیار مهم دوربین مدار بسته، بازدارندگی آن ها است، چرا که این دوربین‌های هوشمند فرصت ارتکاب جرم و تخلف را از مجرم  و متخلف می‌گیرد.

بسیاری تا صحبت از وقوع جرم و وجود مجرم می شود می گویند «بهترین روش ،پیشگیری از وقوع جرم است.»  بله حرف درستی است ، اماچگونه و با چه وسیله ای؟آیا همه قانون شکنان با نصیحت ، آموزش، دیدن فیلم مستند ،با قسم توبمیری ، من بمیرم و سایر اقدامات نرم  و فانتزی از ارتکاب جرم منصرف می شوند؟ اگر چنین می شد که خیلی کم هزینه تر و آسان تر بود.

باز تأکید می کند که در برخی از کشورها دوربین‌های مدار بسته عمدتاً برای کاهش جرایم مهم، خشن و ارتکابی در مکان‌های عمومی استفاده می‌شود. استفاده دیگر این دوربین‌ها در ورودی‌های متروها و میدان‌ها، کنترل حمل و نقل عمومی است که تا حد زیادی باعث کاهش جرم آن کشورها شده است. همچنین در سال‌های اخیر، دوربین‌های مداربسته در شناسایی و کشف عملیات تروریستی و عوامل آن بسیار مؤثر بودند. لذا این دوربین ها را می توان یک ابزار قوی کنترلی و نظارتی محسوب نمود.

در اولین ملاقاتی که شماری از فعالان نظارت انتخابات با تمهیدی  داشت وی در بُعد ارتقاء امنیت و پیشگیری از جرایم به فرماندار جدید پاکدشت گفت: طی دو سال اخیر  حداقل دو بار در شورای فرهنگ عمومی شهرستان عرض کردم که  برای کاهش تخلفات و جرایم، چاره ای نداریم جز آن که تمامی شهرها و روستاهایمان را به دوربین مداربسته مجهز کنیم. امروز هم در اولین نشست با شما بر لزوم نصب این دوربین ها تأکید می کنم. معتقدم براساس مقتضیات زمان و به اقتضای ضرورت احساس امنیت ، لازم است شهرستان به سیستم دوربین مداربسته مجهز شود که اگر چنین شود مطمئناً با کاهش جرایم و تخلفات محسوسی مواجه خواهیم شد .

چنان که مراکزی یا محدوده هایی که مجهز به دوربین های مدار بسته  هستند؛ جرایم از جمله سرقت ، نزاع و درگیری در آن نقاط یا نیست یا اگر هست بسیار کم و قابل شناسایی  و کشف توسط مراجع امنیتی است.

انتهای پیام

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.