بودجه‌هایی که مردم نشنیدند/ شرکتی که ۳برابر بودجه رفاهی مردم ایران بودجه می‌گیرد + نمودار

در ایران این روزها دولتمردان از شفافیت بودجه چندمیلیاردی برخی نهادها صحبت می‌کنند. جالب است مردم بدانند برخی شرکتها که حیاط خلوت دولت هستند، بودجه چندصدهزار میلیاردی می‌گیرند و گزارش‌های مالی آنها مخفی و محرمانه است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ارم خبر، دولتمردان و مشاوران آقای حسن روحانی این روزها از شفافیت بودجه‌ای سخن می‌گویند و شاهد مثال آنها اعلام بودجه‌های چندده میلیونی و چند میلیاردی برخی نهادها و مؤسسات علمی و آموزشی است ولی جالب است که از بودجه‌های چند ده‌هزار میلیاردی و چند صدهزار میلیاردی برخی شرکتهای دولتی که حیاط خلوت دولت شده‌اند، هیچ صحبتی به‌میان نمی‌آید.

در حالی کل منابع عمومی بودجه دولت در سال ۹۸ که توسط مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود، ۴۰۷هزار میلیارد تومان است، که شرکتهای دولتی برای سال ۹۸ بیش از ۱۲۷۰هزار میلیارد تومان بودجه گرفتند، جالب اینکه این بودجه اصلاً توسط مجلس بررسی نمی‌شود و گزارش‌های مالی شرکتهای دولتی هم مخفی و محرمانه است.

تنها در یک مورد بودجه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ۳۰۹هزار میلیارد تومان برای سال ۹۸ پیش‌بینی شده که حدود سه‌چهارم بودجه عمومی کشور است، این در حالی است که کل بودجه رفاهی دولت برای ۸۰ میلیون ایرانی در سال ۹۸ حدود ۱۱۳هزار میلیارد تومان است یعنی تقریباً یک‌سوم بودجه شرکت ملی پالایش و پخش.
منبع:تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.